Dietetyk Anna Nowak, specjalizująca się w skutecznej i efektywnej redukcji masy ciała, również w chorobach dietozależnych jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, Hashimoto, choroby wątroby i inne.

Indywidualne podejście do pacjenta w trakcie redukcji masy ciała oraz terapii dietą to klucz do sukcesu! W to wierzę i to realizuję w swojej pracy dietetyka. Wiem również, jak ważne jest dobre samopoczucie w trakcie diety i ogólnie w życiu, dlatego jadłospisy które układam zawierają różnorodne i pyszne dania. Głodówka i monotonia? To nie dla mnie!

Wyszukaj

Social media

Licznik

© COPYRIGHT Mojesante.pl
ALL RIGHTS RESERVED

 17.09.2018  |  Na zdrowie

Jakie badania wykonać przed i w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji, jaką suplementację włączyć i na co zwrócić szczególną uwagę

Anna Nowak

Prawda jest taka, ze idąc do gabinetu ginekologicznego po doustną antykoncepcję, lekarz powinien po pierwsze zlecić badania w celu odpowiedniego dostosowania hormonów a po drugie uświadomić, co się wiąże z przyjmowaniem antykoncepcji.
 
Z mojego doświadczenia wynika, że znaczna większość dziewczyn/kobiet nie ma świadomości, że w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych powinna robić badania krwi, co jakiś czas lub wprowadzić suplementację.
 
Z całą pewnością są lekarze kompetentni, którzy przekażą niezbędną wiedzę, jednak nie jest ich tak wielu jak byśmy sobie życzyły.
 
 

Pierwsza sprawa to badania, które należy wykonać przed decyzją o doustnej antykoncepcji.

Są nimi:
  • Morfologia, czyli podstawowe badanie, które ukazuje ogólny stan zdrowia
  • Rozmaz krwi obwodowej, który wykaże ewentualne choroby, które mogą być przeciwskazaniem do antykoncepcji
  • Profil hormonalny w celu prawidłowego doboru tabletek
  • Poziom cukru we krwi, gdyż przeciwskazaniem do stosowania antykoncepcji doustnej jest m.in. cukrzyca
  • Lipogram, pokazujący poziom cholesterolu i tłuszczów we krwi; za wysoki ich poziom może być przeciwwskazaniem do stosowania tego typu antykoncepcji
  • Próby wątrobowe, które określają stan zdrowia wątroby; wszelkie choroby tego narządu to również przeciwwskazanie do brania pigułek zapobiegających ciąży
  • Koagulogram mający na celu ocenę krzepliwości krwi, ponieważ przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nasila proces krzepnięcia krwi, czego skutkiem może być wystąpienie choroby zakrzepowo-zatorowej
 
 

Druga rzecz to badania w trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji:

  • Próby wątrobowe wykonywane co pół roku
  • Poziom d-dimerów, czyli koagulogram raz na rok w celu wykluczenia choroby zakrzepowo-zatorowej
  • Poza tym standardowo morfologia, co pół roku, jako profilaktyka wielu chorób w tym tych, wykluczających antykoncepcję doustną
 
 
Kolejna sprawa, jeśli chodzi o doustną antykoncepcję to suplementacja.
 
Niestety hormony, które dostarczamy z zewnątrz nie są dla nas obojętne. I mimo, ze w jednym pomagają, mogą również szkodzić (dlatego tak ważne są badania w trakcie!).
 
Stosowanie antykoncepcji doustnej to jedna z przyczyn występowania niedoboru magnezu w organizmie!
 
Magnez kojarzony jest z układem nerwowym, ale prawda jest taka, ze uczestniczy w aktywowaniu ponad 300 enzymów! Wpływa między innymi na:
  • Poprawę trawienia
  • Na poprawę pamięci i koncentracji
  • Polepsza pracę szarych komórek
  • Reguluje pracę tarczycy
  • Zapobiega stanom zapalnym
  • Pomaga w leczeniu kontuzji
  • Łagodzi bule menstruacyjne
  • Hamuje powstawanie kamieni w nerkach
  • Wspomaga układ odpornościowy
  • Zmniejsza ryzyko cukrzycy
  • Zapobiega zakrzepicy poprzez obniżenie krzepliwości krwi – to bardzo ważny punkt, jeśli chodzi o antykoncepcję!
 
 

Jaki magnez wybrać?

 
W postaci soli organicznych, gdyż mają najlepszą wchłanialność, czyli mleczan, cytrynian lub chelat z cytrynianem.
 
Darujcie sobie natomiast siarczan, węglan i tlenek, ponieważ ich wchłanialność jest znacznie mniejsza. Niestety miałam okazję się o tym przekonać w przypadku tlenku magnezu… Pieniądze wyrzucone w błoto. Łykałam magnez garściami a objawy niedoborów nie ustępowały.
 
Jeśli chodzi o magnez patrzcie również na zawartość magnezu w tabletce. Czyli ile jest jonów magnezu w produkcie. Sama ilość mg nie daje nam pełnej informacji o składzie suplementu. Dlatego… czytamy składy!
 
 

Skutki uboczne doustnej antykoncepcji

Przyjmowanie doustnej antykoncepcji wiąże się ze sporym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, a są nimi:
  • Przyrost wagi
  • Spadek libido
  • Suchość pochwy
  • Wahania nastroju
  • Problemy żołądkowo-jelitowe
 
 
I teraz skupię się na pierwszym punkcie, czyli przyroście wagi przy doustnej antykoncepcji. To kwestia, o której dziewczyny raczej wiedzą. I wiedzę tę wykorzystują w niewłaściwy sposób. Jaki? Taki, że usprawiedliwiają się. Waga wzrasta, czyli winna jest tabletka antykoncepcyjna. Wcale nie pizza, czy kebab jedzone po nocy. Nie Pepsi i torba chipsów do filmu….
 
Dziewczyny, apeluję do was. Zanim zaczniecie męczyć ginekologa o zmianę tabletek na inne lub zaczniecie nie daj Boże kupować wiadrami w aptece tabletki na odchudzanie, przeanalizujcie swoją dietę i styl życia.
 
Czy odkąd zaczęłaś brać tabletki antykoncepcyjne coś się w życiu czasem nie zmieniło?
 
Początek drogi z antykoncepcją to zazwyczaj czas liceum lub początek studiów. Wstęp w dorosłe życie. Czasem pokrywa się z rozpoczęciem pracy zawodowej. Praktycznie zawsze – z relacją z mężczyzną. Może odkąd zaczęłaś zapobiegać ciąży zaczęłaś również żyć w inny sposób? Zaczęłaś inaczej jeść, mniej się ruszać?
 
Zastanów się nad tym i dokładnie przeanalizuj swoje życie. Niestety, jeśli przyczyną tycia okaże się zły styl życia, zmiana antykoncepcji na inną nie pomoże. Dlatego zawsze pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie oraz o aktywności fizycznej.
 
 
 
Decyzja o antykoncepcji doustnej to poważna sprawa. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw jej przyjmowania. Jeśli masz dobry kontakt z mamą, porozmawiajcie o tym. Idźcie razem do lekarza.
 
I przede wszystkim wypytaj lekarza o wszystko, co cię interesuje. Pamiętaj, tu nie ma głupich pytań. Jeśli coś jest dla ciebie niejasne, pytaj. Nie wstydź się. Uwierz mi, lekarze już niejedno widzieli i niejedno słyszeli. Są przyzwyczajeni do nawet najbardziej, według nas, wstydliwych problemów. Pamiętaj, ze rozmawiając z lekarzem, rozmawiasz ze specjalistą w danej dziedzinie. Ewentualne krępowanie się przed zadawaniem pytań może tylko zaszkodzić tobie, sprawiając, ze nie będziesz miała pełnej wiedzy.
 
Pamiętaj również, że antykoncepcja doustna nie zapewnia 100% ochrony przed zajściem w ciążę i są pewne rzeczy, które ograniczają jej skuteczność jak antybiotykoterapia, problemy żołądkowo-jelitowe, problemy z wchłanianiem, wymioty czy biegunki.
 
ania- mojesante.jpg
 
 
blog comments powered by Disqus Poprzedni artykuł Powrót do artykułów Następny artykuł